Mixed Martial Arts

MMA má dlouhou historii a v principu se neliší od způsobu boje, který předváděli zápasníci v arénách starého Říma. Tehdy se tomuto stylu říkalo Pankration a byl součástí Olympijských her. Mladí muži v těch dávných dobách navštěvovali Palaestry, školy boje, aby se učili jedné ze tří bojových disciplín těžké atletiky: čistý box, čistý zápas, nebo kombinaci obou stylů - již zmiňovaný Pankration.

 

Od té doby však uplynulo mnoho času a tato původní olympijská disciplína postupně upadala v zapomnění. Svého oficiálního vzkříšení se tento styl dočkal až v první polovině devadesátých let a okamžitě zaznamenal nevídaný boom. Převážně v USA, Brazílii, Velké Británii, Německu a Polsku je MMA velice populární a jeho popularita se rozšířila i do Čech. Nezastíráme, že MMA je tvrdý sport, nicméně hloupý a agresivní jedinec mezi námi nemá místo. To, co činí MMA nejtvrdším sportem není paradoxně samotný zápas, ale příprava na něj. Kombinuje boj v postoji s využitím úderů a kopů s bojem na blízko pomocí zápasení v úchopu a bojem na zemi pomocí páčení, škrcení a "ground and pound" technik, které jsou specifické právě pro MMA. Takový druh zápasu klade veliké nároky na komplexnost bojovníka a jeho silové, vytrvalostní, obratnostní, technické a psychické schopnosti. Proto i my klademe velký důraz na rozvoj osobnosti jako celku a snažíme se naše svěřence podporovat celostně a budovat z nich tak všestranné sportovce a atlety, kteří mohou využít přesahu tréninkových benefitů nejen v zápase a sebeobraně, ale i v běžných denních činostech.


Základními stavebními prvky MMA jsou:

BOX: Je bojový sport, při kterém se soupeři vzájemně snaží knockoutovat použitím pěstí. Historie boxu sahá zhruba do roku 688 př.n.l. kdy byl uznán Olympijským sportem prastarého Řecka. Drtivá většina zápasníků MMA věnuje určitý čas tréninku Boxu, aby rozvinuli své schopnosti tvrdě a přesně udeřit. Některé techniky byly modifikovány tak aby lépe odpovídaly potřebám MMA.

BRAZILSKÉ JIU-JITSU: se vyvinulo ve dvacátých letech v Brazílii kam byl jako ambasador Judo vyslán Mitsuyo Maeda. Ten se velice intenzívně věnoval boji na zemi, který měl před druhou světovou válkou významné místo i v Judo. Na rozdíl od Judo se Brazilské jiu-jitsu vydalo čistě cestou boje na zemi. BJJ je považováno za bojový sport a sebeobranný systém a zaměřuje se na využití páčení, škrcení a kontrolování soupeře k jeho vyřazení z boje. BJJ nabízí celou škálu efektivních technik, kterými je možné porazit většího a silnějšího soupeře bez nadměrného použití síly. Mnoho zápasníků MMA trénuje Brazilské jiu-jitsu aby se lépe připravili na situace, kdy se při zápase ocitnou na zemi.

Zápas - volný styl: Původ této disciplíny najdeme ve Velké Británii, kde se jako amatérský sport stal Olympijskou disciplínou v r. 1904. Zápasníci jsou bodováni za techniky, jejichž vyšší součet rozhodne o vítězi. Ultimátním cílem je přinutit soupeře dotknout se rameny země. To znamená okamžité vítězství. MMA zápasníci využívají volného stylu pro jeho efektivní strhy.

Zápas Řecko-římský: Ačkoliv se tento druh zápasu jmenuje Řecko-římský jeho původ najdeme ve Francii. Tento druh zápasu se stal olympijskou disciplínou r. 1896. Oproti Volnému stylu jsou úchopu pod pasem a za nohy zakázané. Cílem je hodit soupeře jeho zvednutím do vzduchu. Podmety nohama jsou zakázané. MMA zápasníci využívají tento styl k vylepšení svého klinče a schopností natlačit soupeře ke kleci, kde jej zpracovávají pomocí úderů pěstí a loktů.

Judo: bylo vytvořeno v Japonsku r. 1882 a stalo se olympijským sportem v r. 1964. Zakladatelem Judo byl prof. Jigoro Kano. Současné sportovní Judo se převážně zaměřuje na techniky hodů, avšak obsahuje i velice propracovaný systém boje na zemi, který je téměř shodný s BJJ. Hlavním cílem je hození soupeře a přinutit jej vzdát zápas pro tvrdost hodu anebo použitím technik páčení a škrcení. Modifikované hody z Judo jsou velice efektivní zbraní v arzenálu zápasníka MMA. Po typickém hodu z Judo dopadá zápasník na tělo soupeře pod sebou a automaticky se tak dostává do dominantní pozice, ze které může soupeře zasypat údery nebo aplikovat celou škálu páčení pokud se naskytne příležitost.

Kyokushin Karate: je plnokontaktní forma karate, která povoluje kopy do hlavy, ale zakazuje přímé použití pěstí na hlavu. Zakladatelem byl Masutatsu Oyama v r.1964. Zápasníci MMA využívají kopy z kyokushin karate pro jejich devastující účinky.

Muay Thai: zvané také umění osmi končetin je Thajským bojovým sportem, který se zaměřuje jak na boj pomocí úderů, tak na boj v klinči v němž pro získání vítězství využívá drtivých úderů loktů a kolen. Mnoho MMA zápasníků trénuje Thajský box, aby vstřebali způsoby jak udeřit loktem, či kolenem a způsobit soupeři tržnou ránu, případně jej knockoutovat.